/ Verslo klientams / Prekyba valiutomis / Valiutų apsikeitimo sandoris

Valiutų apsikeitimo sandoris

Kas yra valiutų apsikeitimo sandoris?

Valiutų apsikeitimo sandoris (anglų k. „swap“) – tai sandoris, pagal kurį bankas ir klientas perka arba parduoda sutartą vienos valiutos sumą už kitą valiutą ir sutaria parduoti arba pirkti tą pačią valiutos sumą už kitą valiutą ateityje pagal sandorio metu nustatytą kainą.

Tarkime, bankas su klientu sudaro šešių mėnesių apsikeitimo sandorį, pagal kurį bankas gauna dolerius, o klientui perveda eurus. Po šešių mėnesių bankas klientui grąžina dolerius, o pastarasis bankui – eurus. Toks sandoris praktiškai yra įforminamas kaip du valiutos pirkimo ir pardavimo sandoriai: einamasis (klientas parduoda dolerius už eurus) ir išankstinis (po šešių mėnesių klientas atperka dolerius už eurus).

Kadangi pirkimo ir pardavimo kursai sutariami tiksliai tuo pačiu metu, valiutos kurso pasikeitimo rizika yra eliminuojama.

Kokie yra valiutų apsikeitimo sandorio privalumai?

  • Apsikeitimo sandoriai padeda valdyti bei sureguliuoti pinigų srautus ir dabar, ir ateityje.
  • Apsikeitimo sandoriais galima pratęsti arba sutrumpinti jau sudarytų išankstinių sandorių trukmę.
  • Nėra jokių papildomų mokesčių.
  • Minimali sandorio suma 5 000 EUR (arba ekvivalentas kita valiuta).
  • Sudaryti apsikeitimo sandorį yra greičiau ir pigiau, nei padėti indėlį viena valiuta ir paimti paskolą kita valiuta.
  • Naudingiau sudaryti apsikeitimo sandorį, nei pirkti valiutą ir vėliau ją parduoti.
  • Apsikeitimo sandoriai sudaromi net 12 mėnesių laikotarpiui.

Kada verta sudaryti valiutų apsikeitimo sandorį?

  • Apsikeitimo sandoris gali būti labai efektyviai panaudotas reguliuojant pinigų srautus.

Tarkime, kad dabar Jūs turite dolerių ir žinote, kad po 3 mėnesių jų tikrai prireiks. Kasdieninėms reikmėms Jums reikalingi eurai. Jūs galite rinktis – parduoti dolerius už eurus, o po 3 mėnesių atpirkti dolerius atgal, arba padėti indėlį doleriais banke ir paimti iš banko paskolą eurais. Pirmu atveju Jūs rizikuojate, kad po 3 mėnesių doleris pabrangs ir dėl kurso pasikeitimo patirsite nuostolių. Antruoju atveju Jūs galite sugaišti nemažai laiko tvarkydami dokumentus gauti paskolai iš banko, o dažnai būna taip, kad pinigai reikalingi nedelsiant.

Šioje situacijoje iš tikrųjų geriausia rinktis 3 mėn. valiutų apsikeitimo sandorį. Sudarę tokį sandorį, Jūs parduotumėte bankui dolerius už eurus ir iš karto sutartumėte dėl dolerio išpirkimo po trijų mėnesių pagal sandorio dieną sutartą kursą ir galėtumėte atsiskaityti už prekes.

  • Valiutų apsikeitimo sandorį taip pat galima naudoti kaip priemonę pratęsti arba sutrumpinti jau sudarytų išankstinių sandorių trukmę.