LEI kodas

Kas yra LEI kodas?

LEI kodas – tai unikalus juridinio asmens identifikacinis kodas (angl. Legal Entity Identifier, toliau – LEI), sudarytas iš 20 raidžių ir skaičių kombinacijos, leidžiantis identifikuoti finansų rinkose dalyvaujančias įmones. LEI kodas nepakeičia Juridinių asmenų registro išduoto registracijos kodo. LEI kodas, naudojamas pateikiant duomenis centralizuotoms duomenų saugykloms (pagal EMIR) ir pranešant apie sandorius finansų priežiūros institucijoms (pagal MIFID 2 ir MIFIR).

Klientams- fiziniams asmenims LEI kodas nereikalingas.

Kodėl LEI kodas yra būtinas?

LEI kodas tampa būtinu juridiniams asmenims nuo 2018 m. sausio 3 d., įsigaliojus Europos Parlamento ir Europos Tarybos direktyvai dėl finansinių priemonių rinkų (angl. Markets In Financial Instruments Directive, MiFID II) ir MIFIR (Europos Parlamento ir Europos Tarybos reglamentui), kurie nustato kad po nustatytos datos juridiniams asmenims, sudarantiems sandorius su finansinėmis priemonėmis, prekiaujamomis Europos ekonominės erdvės prekybos vietose, reikės papildomo unikalaus tarptautinio identifikatoriaus - LEI kodo.

Kaip gauti LEI kodą?

Norint gauti LEI kodą, reikės pasirinkti vieną iš tarptautinių LEI kodą suteikiančių organizacijų, kurioms suteikta teisė suteikti LEI kodą juridiniams asmenims. LEI kodus išduoda Pasaulinio juridinio asmens identifikatoriaus fondo (angl. Global Legal Entity Identifier Foundation, GLEIF) akredituoti subjektai. Jų sąrašą galima rasti GLEIF interneto puslapyje adresu: https://www.gleif.org/en/about-lei/how-to-get-an-lei-find-lei-issuing-organizations.

Klientas privalo susisiekti su viena iš įgaliotų tarptautinių organizacijų ir įsigyti LEI kodą.

LEI kodas išduodamas už mokestį, taip pat taikomas metinis aptarnavimo mokestis. Todėl prieš pasirenkant kodą išduodančią instituciją, patariame peržiūrėti ir įvertinti LEI kodą suteikiančių subjektų pasiūlymus, įskaitant ir kodo išdavimo taisykles bei susijusias išlaidas.

Lietuvoje nėra organizacijų išduodančių LEI kodą. Lietuvoje galioja tarptautinių įgaliotų organizacijų išduodami kodai.

Apie LEI kodo gavimą jūs galite informuoti banką elektroninio pašto adresu Markets@citadele.lt

Kokios laukia pasekmės klientui neturint LEI kodo?

Nuo 2018 m sausio 3 d. juridinis asmuo neturėdamas arba nepateikęs bankui LEI kodo, negalės nuo šios datos sudarinėti sandorių su finansinėmis priemonėmis, įskaitant finansinių priemonių pirkimą, pardavimą ar pervedimą. Prieš sudarydamas sandorį su klientu, bankas patikrins galiojantį LEI kodą.

Jei kiltų papildomų klausimų prašome kreiptis į banką.

Papildomai informacijos apie LEI kodus jūs galite rasti Lietuvos banko puslapyje:

https://www.lb.lt/lt/naujienos/informacija-del-juridinio-asmens-identifikatoriaus-naudojimo