Parama leidžia plėstis

Svarbu plėtrai ir konkurencijai

Plėtojant verslą, ypač smulkų ir vidutinį, ateina momentas, kai įvairioms įmonės reikmėms, plėtrai prireikia papildomų lėšų, o nuosavų tam ne visada pakanka. Tokiais atvejais išeitimi tampa įvairi valstybės siūloma parama. Tam ypač pasitarnauja ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), kurios misija – skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą, būnant aktyviu verslo finansavimo partneriu, teikiamos galimybės. Šiomis galimybėmis aktyviai naudojasi ir Panevėžio regiono verslas.

Spalvotojo metalo laužą superkanti, perdirbanti ir parduodanti Panevėžio įmonė „Baltic Recycling Solution“ skaičiuoja, kad, gavusi INVEGA paramą, dar labiau įsitvirtins rinkoje ir galės klientams patiekti kokybiškesnį produktą. Didžioji dalis įmonės pagamintos produkcijos iškeliauja į Lenkiją, Vokietiją, Latviją. Tik maža jos dalis lieka vidaus rinkoje. Įmonės vadovas Rolandas Alekna pasakoja, kad metų pradžioje įmonė, bendradarbiaudama su „Citadele“ banku, gavo paskolą su INVEGA garantija apyvartinėms lėšoms ir labai džiaugiamasi, kad INVEGA kompensuoja 90 procentų palūkanų. Pastebima, kad nors rinkoje šiuo metu palūkanos ir taip nėra didelės, tačiau su garantija jos apskritai yra minimalios.

Vasarą įmonė dar susitvarkė dokumentus gauti „Citadele“ banko paskolai įrenginiams pirkti, o tai padaryti be banko paramos taip pat būtų buvę sudėtinga. Mat paskolos lėšomis bus sumokėta didžioji dalis sumos, reikalingos įrenginiams pirkti.

„Mūsų veiklos srityje reikia daug finansų – apyvartinių lėšų. Jeigu iš tų pinigų, kuriuos turime apyvartoje, dar pirktume ir įrenginius, paprasčiausiai nebeliktų pinigų žaliavoms pirkti. Mums buvo reikalinga finansinė banko parama“, – pasakoja R. Alekna.

Pasak jo, įrenginiai gerokai padidins gamybos našumą. Nors įrenginių dar laukiama, tačiau jau dabar žinoma, kad naujieji našumą padvigubins.

„Mes matome, kad yra galimybių daugiau perdirbti, daugiau uždirbti, tad norime įsigyti naujų įrenginių“, – direktorius sako, kad norima įsigyti galingesnę perdirbimo liniją.

Pasak R. Aleknos, prieš pirkimą kelis kartus važiuota pas gamintojus apžiūrėti, kaip veikia naujieji įrenginiai. Įmonės atstovai buvo nusivežę savo produkcijos siuntą ir savo akimis išvydo, kaip įrenginiai ją perdirba, koks greitis, ką padaro. Pasak jo, ir paskolos teikėjams įrodė, kad pinigai bus panaudoti ne veltui.

„Mes patys nelinkę rizikuoti, kišti galvą į ugnį. Esame viską nuodugniai apskaičiavę, išsidėlioję ir tik tada prašėme paskolos, perkame įrengimus“, – sako jis.

R. Aleknos teigimu, konkurencija rinkoje nemaža, tad naujos staklės ne tik padidins našumą, bet ir leis pagaminti kokybiškesnį produktą. Tai sukuria prielaidas sėkmingesnei konkurencijai.

„Pačią žaliavą gali nupirkti brangiau, nes žinai, kad iš jos daugiau uždirbsi. Tad rinkoje gali kažkaip kitaip reguliuoti pirkimus“, – R. Alekna sako, kad rinkoje taps patrauklesni.

Verslininkams – daugiau galimybių skolintis

 „Citadele“ banko Panevėžio filialo valdytojas Deividas Norkūnas teigia, kad verslininkų poreikis gauti finansavimą nuosekliai auga. Bankas verslininkams išduoda ne tik įprastų paskolų, tačiau jau keletą metų iš eilės yra ir vienas aktyviausiai paskolas su INVEGA garantijomis teikiančių bankų Lietuvoje.

Bendradarbiaudamas su INVEGA, nuo šių metų birželio bankas teikia dar vieną itin patrauklią finansinę priemonę – paskolas su portfelinėmis garantijomis. Smulkusis ir vidutinis verslas galės gauti iki 1,875 mln. eurų vertės paskolas su portfelinėmis garantijomis – įmonėms bus garantuojama 80 procentų paskolos sumos.

„Ši priemonė įmonėms leis kur kas palankesnėmis sąlygomis gauti finansavimą paskolos forma, ypač kai įmonėms trūksta užstato ar kitų paskolą užtikrinančių priemonių. Paskolos su portfelinėmis garantijomis įmonėms palengvins paskolų gavimo procesą verslui kurti ir plėtoti jį, taip pat padės mažinti kreditavimo riziką. Banke sprendimai dėl tokių paskolų bus priimami greičiau, taip pat bus galimybė gauti mažesnę palūkanų maržą, palyginti su standartinėmis sąlygomis“ – finansavimo priemonės privalumus paaiškino D. Norkūnas.

Didžiausia galima gauti paskolos su portfelinėmis garantijomis suma – 1,875 mln. eurų, tačiau įmonės, vykdančios krovinių vežimo keliais veiklą, galės skolintis iki 937 tūkst. 500 eurų.

Paskolos su portfelinėmis garantijomis bus teikiamos tik potencialiai ekonomiškai gyvybingoms veikloms, susijusioms su smulkaus ir vidutinio verslo subjektų steigimu, plėtra ar stiprinimu, finansuoti arba naujiems projektams įgyvendinti, patekti į naujas rinkas arba jau įsteigtų įmonių naujai veiklai vykdyti.

Finansavimas gali būti teikiamas ne ilgiau nei 120 mėnesių, o kredito linijos forma – 36 mėnesius.

Marta Minsonaitė

„Sekundė“