Verslui palankus sėkmės vėjas

Verslas Lietuvoje

Pirmąją bekontaktę automobilių plovyklą Kaune prieš metus atidariusios įmonės „Švaros sodai“ vadovas Virgilijus Žilinskas verslo sėkme pernelyg nesigiria, nors norintieji šioje plovykloje apsilankyti net registruojasi iš anksto. Sėkmės formulė, pasak jo, banali, tačiau tikrai veiksminga – žinoti, ką darai, tikėti tuo ir nenuleisti rankų pusiaukelėje, o kilus iššūkiams – daug ir nuoširdžiai dirbti.

Svarbiausia – rinkos analizė

„Viskas prasidėjo nuo bendradarbiavimo su panašaus verslo įmone kitame mieste. Tikėjomės daug, deja, interesai ir vizijos išsiskyrė, ir nusprendėme ieškoti alternatyvų“, - apie verslo pradžią pasakoja įmonės direktorius V. Žilinskas. Vadovo teigimu, rinkos subtilybių išmanymas, žinojimas, kokių paslaugų trūksta, padėjo apsisprendžiant, kuo užsiimti, ir leido negaišti laiko mąstant, nuo ko pradėti.  „Ankščiau dirbome šioje srityje, žinojome rinką, bet aplinkybės susiklostė taip, kad nusprendėme kurti savo verslą. Neblogai išmanėme situaciją, vis dėlto atlikome kruopščią rinkos analizę. Bekontakčių plovyklų niša tuo metu Kaune dar buvo tuščia ir nusprendėme ją užpildyti“, - apie pasiruošimą verslui pasakojo V. Žilinskas. Pasak jo, lemtingas sėkmės faktorius buvo tai, kad suradome partnerius Vokietijoje. „Pradėjome bendradarbiauti su Vokietijoje įsikūrusiais plovyklų įrangos gamintojais. Jie mums padėjo rasti tai, ko reikia, be to, įsitikinome, kad kalbos apie vokišką kokybę – tikra tiesa. Vokiečiai nesustoja tobulėti, plovyklų įranga nuolatos tobulinama, daugėja įvairių funkcijų. Investicijos į įrangą atsipirko – bekontaktė automobilių savitarnos plovykla nuo pat atsidarymo retai būna tuščia“, - sako V. Žilinskas. Kad rizika pasiteisino, o investicijos atsipirko, byloja ne tik geri klientų atsiliepimai, bet ir natūraliai kilęs poreikis verslą plėsti. „Įvertinus regiono rizikas ir pasiryžus kurti verslą, objektyviausias sėkmės įrodymas – auganti paklausa ir poreikis plėstis. Didelis klientų srautas mus motyvavo verslą auginti, todėl pateikėme paraišką ir, kaip ir ankščiau, gavome lengvatinę paskolą su INVEGA garantijomis atidaryti dar vieną plovyklą, šįkart – Islandijos plente“, - pasakoja įmonės UAB „Švaros sodai“ vadovas.

                             

Palankios aplinkybės

Paklaustas, nuo ko iš tiesų priklauso verslo sėkmė, V. Žilinskas sako, kad daug lemia aplinkybės, bet svarbiausia – asmeninės savybės ir atkaklumas. „Kai galvoju, kas lemia sėkmę, man atrodo, kad svarbiausia yra verslininko charakteris. Turi būti užsispyręs ir tikėti savo verslo sėkme. Juk pradėdamas verslą niekada nežinai, kas nutiks, kaip seksis, be to, tampi atsakingas už kitus pas tave dirbančius žmones. Stresas, iššūkiai – verslininko, ypač pradedančio, kasdienybė. Ir jeigu žmogus silpnas, jis palūš iškilus pirmai nesėkmei. Todėl, prieš pradedant verslą, reikia ne tik rinką, bet ir save gerai ištirti. Turi žinoti koks esi, kas tau svarbiausia. Juk, jeigu žmogus mėgsta gyventi ramiai, o stresas jį tiesiog žudo, turėtų sau pripažinti, kad verčiau vadovu nebūti ir dirbti kažkam kitam“ – savo nuomone dalijasi „Švaros sodų“ vadovas. Pasak V. Žilinsko, būtina, kad žmogus turėtų verslumo gyslelę, gebėtų analizuoti situaciją, priimti sprendimus. Žinoma, visus šiuos faktorius turi lydėti ir palankus sėkmės vėjas. „Verslininkas turi pasitikėti savimi, mokėti mąstyti ir vertinti kritiškai, nebijoti rizikuoti, būti kūrybingas ir atkakliai siekti savo tikslo. Gal kai kurias savybes ir galima išsiugdyti, tačiau manau, kad verslininku vis dėlto labiau gimstama, nei išmokstama būti“, - teigia V. Žilinskas.

Lengvatinės paskolos

Nuo 2015 m., kai įmonė, gavusi paskolą smulkiajam ir vidutiniam verslui su INVEGA garantija iš „Citadele“ banko, atidarė pirmąją plovyklą, praėjo metai – verslas išsiplėtė, ir ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje atsirado daugiau tokias paslaugas teikiančių įmonių. Tačiau „Švaros sodų“ vadovas konkurencijos nebijo. „Technologija unikali savo kainos ir kokybės santykiu. Tai įvertina ne tik žmonės, bet ir mums buvo svarbu, nes investuoti milžiniškas sumas neturėjome galimybių. Teko ieškoti, kas galėtų suteikti paskolą, patikėtų mūsų idėja. „Citadele“ bankas parodė tokį pasitikėjimą, suteikdamas paskolą su INVEGA garantija ir palūkanų kompensavimu. Tai buvo tikras postūmis ne tik verslo pradžiai, bet ir plėtrai“, - įsitikinęs „Švaros sodų“ vadovas. Sėkmingą verslą Kaune sukūręs V. Žilinskas neketina sustoti ir žada plėstis toliau, pasitelkdamas išmoktas pamokas ir įmonei lengvatinę paskolą jau suteikusio „Citadele“ banko paslaugas.

Verslininkų poreikis auga

„Citadele“ bankas jau keletą metų iš eilės yra vienas aktyviausiai paskolas su INVEGA garantijomis teikiančių bankų Lietuvoje. Bendradarbiaudamas su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), „Citadele“ bankas neseniai pradėjo teikti lengvatines paskolas pagal naują priemonę „Atviras kreditų fondas 2“. Iki 600 tūkst. Eurų dydžio kreditai pagal šią priemonę bus teikiami iki 2018 m. pabaigos. „Kad verslui reikia finansinių injekcijų, patvirtina nuoseklus banko verslo paskolų portfelio augimas. Lyginant laikotarpį nuo 2015 m. birželio 30 d. iki 2016 m. birželio 30 d., „Citadele“ banko paskolų portfelis verslo segmente išaugo 52.6 proc. ir sudarė 124,9 mln. eurų. Šiais metais jaučiame itin didelį smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių aktyvumą, kreipiantis į banką dėl paskolų“, - sako Mindaugas Bičkauskas, „Citadele“ banko Kauno filialo valdytojas.

„Siūlome ne tik lengvatinius kreditus ir įprastas paskolas verslui, bet ir nuolat kuriame paslaugas ir sprendimus, padedančius mūsų klientams taupyti laiką ir pinigus. Šių metų pradžioje smulkiesiems verslininkams pasiūlėme iki 20 tūkst. eurų mikrokreditus, kuriuos įmonės gali gauti vos per parą, o paprastai bankuose sprendimai dėl finansavimo priimami per savaitę ar ilgiau. Per dešimt šių metų mėnesių tokių kreditų išdavėme daugiau nei 400 smulkiojo verslo įmonių visoje Lietuvoje. Verslininkams taip pat siūlome itin patrauklios kainodaros banko paslaugų planus – verslui reikalingiausių paslaugų rinkinys, priklausomai nuo pasirinktų paslaugų paketo, tekainuoja nuo 3 eurų per mėnesį, o pradedančioms verslą įmonėms „Citadele“ paslaugų krepšelis vienus metus yra nemokamas“, - sako M. Bičkauskas.

Visai neseniai bankas įmonėms pasiūlė naujovę – nauji verslo klientai atsiskaitomąsias sąskaitas ir kitas bankininkystės paslaugas jau gali užsisakyti elektroniniu būdu, nevykdami į banko skyrių. „Šios naujovės pagrindinis pranašumas yra greitis. Banko skaičiavimu, ši naujovė iki šešių kartų sumažins laiko sąnaudas įmonėms, norinčioms naudotis finansinėmis paslaugomis. Įprastai įmonės sąskaitai atidaryti bankuose sugaištama iki valandos. Mūsų pasiūlyta naujovė verslininkams suteikia galimybę jiems patogiu metu pateikti bankui elektroniniu būdu užpildytą paraišką ir kitus reikiamus dokumentus, o atvykus į banką su sąskaitos atidarymu susijusius klausimus susitvarkyti vos per 10 min.“ – paslaugos pranašumus dėsto M. Bičkauskas.    

„Kauno dienos“ publikacija