Politiniai sukrėtimai

Pasaulinė ekonomika

Nepaisant daugybės politinių sukrėtimų praėjusiais metais, įskaitant ir Didžiosios Britanijos sprendimą išstoti iš ES ir netikėtą JAV prezidento rinkimų rezultatą, nuo praėjusių metų rudens ekonominė situacija pasaulyje pastebimai pagerėjo. Tai paskatino spartesnį augimą ne tik Latvijoje, bet ir visame Baltijos regione, o Lietuvoje ekonomikos augimas pirmajame ketvirtyje pasiekė net 4,1 proc.

Šie metai prasidėjo pastebimu ekonominių nuotaikų pagyvėjimu abejose pasaulio didžiausiose ekonomikose – JAV ir euro zonoje. JAV vartotojų nuotaikos pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 17 metų, nors ir šie ekonomikos teigiamų nuotaikų rodikliai kol kas dar visiškai neatsispindi ekonomikos augimo rodikliuose.

Sumažėjo ir abejonės dėl finansinio stabilumo Kinijoje. Didžiausių gamintojų nuotaikų indeksai šiuo metu yra teigiamo augimo zonoje Kinijoje, Indijoje, Brazilijoje bei kitose šalyse. Dėl to pasaulinėje prekyboje po ilgesnės pertraukos ir vėl stebimas gana spartus (7–8 %) augimas. Papildomai kartu su naftos kainos stabilizavimusi apie 50 JAV dolerių už barelį, Rusijos ekonomika po truputį ėmė grįžti prie teigiamo augimo ir jau šių metų pirmaisiais mėnesiais Latvijos eksportas į Rusiją ir vėl ėmė augti.

Šias teigiamas tendencijas savo naujausiose ekonominėse prognozėse pateikė ir Tarptautinis valiutos fondas, padidindamas pasaulinės ekonomikos augimo prognozę iki 3,5 % šiemet ir 3,6 % kitais metais, kuri pastebimai spartesnė nei 3,1 % augimas praėjusiais metais.

Āboliņš Mārtiņš

„Citadele“ banko ekonomistas