Kaistanti darbo rinka skatina vartojimą

Nors Baltijos šalių ekonomika šiais metais auga lėčiau nei per praėjusius dvejus metus, tai dar nepaveikė darbuotojų, ir darbo užmokestis Baltijos šalyse ir toliau sparčiai kyla. Per antrąjį šių metų ketvirtį vidutinis darbo užmokestis Latvijoje padidėjo 7,8 proc., palyginti su praėjusiais metais, ir pasiekė 1083 eurus neatskaičius mokesčių. O Estijoje ir Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis išaugo atitinkamai 9 proc. ir 7,9 proc. ir pasiekė atitinkamai 1419 eurų ir 1266 eurus neatskaičius mokesčių. Tuo pat metu nedarbas Baltijos šalyse ir toliau mažėja ir artėja prie žemiausio taško nuo paskutinės krizės. Latvijoje antrąjį ketvirtį nedarbo lygis siekė 6,4 proc., Estijoje – 4,9 proc., Lietuvoje – 6,1 proc.

Nors yra keletas išimčių, Baltijos šalyse darbo užmokestis šiuo metu stipriai auga beveik visuose sektoriuose ir pajamų lygiuose. Aukščiausias darbo užmokestis Baltijos šalyse išlieka finansų ir IT sektoriuose. Stiprus pajamų augimas lemia stabilų vidaus vartojimo didėjimą. Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius mažmeninė prekyba Baltijos šalyse išaugo vidutiniškai 5–6 proc. eurais, o namų ūkio indėliai bankuose padidėjo 8–11 proc., palyginti su praėjusiais metais.

Tačiau, mažėjant nedarbo lygiui, darbo rinkoje vis labiau jaučiamas demografinių veiksnių poveikis ir tikėtina, kad artimiausioje ateityje darbdaviai susidurs su nuolatiniu darbuotojų trūkumu beveik visuose sektoriuose. Demografiniai veiksniai yra akivaizdūs vertinant nedarbo lygį, kuris mažėja ne tik dėl ekonomikos augimo, bet ir dėl mažėjančio darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus. Tai reiškia, kad Baltijos šalyse turėtų išlikti stiprus darbo užmokesčio augimas, kuris yra svarbi sąlyga, siekiant stabilizuoti migracijos srautus. Vis dėlto, dabartinį darbo užmokesčio augimo tempą vargu ar pavyks išlaikyti.

2019 metais augimas Baltijos šalyse sulėtėjo iki 2–4 proc., o trumpojo laikotarpio duomenys nerodo tikėtino paspartėjimo artimiausioje ateityje. Esant tokiam labai vidutiniam ekonomikos augimui, beveik 8 proc. darbo užmokesčio augimas tikrai nėra tvarus. Tam tikrą laiką tai gali tęstis aukojant įmonių pelną ir būsimas investicijas, tačiau neilgai ir ateinančiais metais darbo užmokesčio augimas greičiausiai šiek tiek sulėtės.